fbpx

Wprowadzenie: znaczenie celów żywieniowych

Nowy Rok – Nowa ja 🙂 Znasz to?
Przełom roku to dla wielu osób bardzo dobra motywacja do wprowadzania zmian w życiu. 

Często z tej okazji pojawiają się na tapecie postanowienia związane z poprawą zdrowia, zmianą sylwetki czy poprawą nawyków żywieniowych. 

Jeśli zastanawiasz się co zrobić, by w tym roku wytrwać w swoich postanowieniach, w tym artykule podpowiemy Ci kluczową wskazówkę, którą są – dobrze ustalone cele żywieniowe.  

Cele te mogą być różnorodne, od utraty wagi, poprzez zwiększenie masy mięśniowej, aż po poprawę ogólnego stanu zdrowia. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy cel wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania planu żywieniowego do osobistych potrzeb i możliwości. By właściwie założyć cele, należy jednak pamiętać o kilku ważnych elementach.

 

1. Obliczanie zapotrzebowania na makro- i mikroskładniki.

Zapotrzebowanie na makro- i mikroskładniki jest kluczowe w planowaniu diety. Makroskładniki, czyli białka, tłuszcze i węglowodany, są głównymi źródłami energii dla organizmu. Białko jest niezbędne do budowy i regeneracji mięśni, tłuszcze dostarczają energii i wspierają zdrowie komórek, a węglowodany są głównym źródłem paliwa dla mózgu i mięśni. Mikroskładniki, takie jak witaminy i minerały, choć potrzebne w mniejszych ilościach, są równie ważne dla utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Każdy element pełni równie ważną rolę i żadnego nie może zabraknąć w diecie. Chcąc obliczyć zapotrzebowanie na te składniki, należy uwzględnić indywidualne cechy, takie jak wiek, płeć, waga, wzrost i poziom aktywności fizycznej jaką realizowaliśmy do tej pory i jaką realizujemy teraz.

 

2. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Znając już ilość potrzebnych makro- i mikroskładników możemy przejść do kolejnego etapu Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, które organizm potrzebuje każdego dnia do prawidłowego funkcjonowania. Można je obliczyć, korzystając z różnych wzorów, takich jak wzór Harrisa-Benedicta. Ten wzór uwzględnia wiek, płeć, wagę, wzrost i poziom aktywności fizycznej, aby określić podstawową przemianę materii (BMR). Następnie, pomnożenie wyniku BMR przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL) daje całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to kluczowe w planowaniu diety, ponieważ pozwala na dostosowanie ilości spożywanych kalorii do indywidualnych potrzeb i celów, takich jak utrata wagi, zwiększenie masy mięśniowej czy utrzymanie obecnej wagi.

 

3. Zastosowanie wiedzy w praktyce

Po obliczeniu zapotrzebowania na makro- i mikroskładniki oraz kalorie, ważne jest, aby zastosować tę wiedzę w praktyce. Oznacza to planowanie posiłków, które spełniają te wymagania, oraz monitorowanie postępów. Regularne przeglądy i dostosowania planu żywieniowego pomogą w utrzymaniu motywacji i osiągnięciu zamierzonych celów. Ważne jest, aby pamiętać, że dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana, zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

 

Aplikacja Fitastycznie pomoże obliczyć Ci zapotrzebowanie W oparciu o specjalnie przygotowany formularz.

Poda Także odpowiednie rekomendacje pomagające osiągnięcie indywidualnych celów.

Click Here